Losk

Tipy pro praní

Správné dávkování: čím více, tím lépe?

Správné dávkování pracího prostředku může s Vaším prádlem udělat divy. Použití příliš velkého množství prostředku nezvýší jeho účinnost. Na druhou stranu, s příliš malým množstvím pracího prostředku nedosáhnete požadovaných výsledků z hlediska  odstranění skvrn.

Každé balení PALMEXU uvádí doporučení pro správné dávkování.

Pamatujte, že volba správného dávkování závisí na třech faktorech:

 • množství prádla,
 • stupeň znečištění prádla,
 • tvrdost vody.

Jak roztřídit prádlo?

1.
Nejprve si pozorně přečtěte štítky na prádle. Budete tak moci prádlo roztřídit podle teploty při praní a druhu textilie.

2.
Nevkládejte do pračky společně málo znečištěné a velmi znečištěné prádlo. Velmi znečištěné prádlo vyžaduje vyšší dávkování pracího prostředku a vyšší teplotu a málo znečištěné prádlo lze prát v chladnější vodě.

Velmi znečištěné prádlo je třeba vyprat co nejdříve. Aby bylo odstraňování skvrn  snazší, nenechte špinavé prádlo dlouho ležet.

3.
Světlé a tmavé kusy prádla perte samostatně a společně perte stejnobarevné oděvy, které vyžadují stejné nastavení teploty.

4.
Nové látky mohou při praní pouštět barvy a zabarvit ostatní prádlo a oděvy. Pokud si nejste stálobarevností látky jisti, doporučuje se ji prát samostatně při teplotě nejvýše 40°C.

5.
Snažte se pračku neplnit ani málo, ani příliš! Vložte požadované množství prádla podle zvoleného pracího programu (více informací najdete v návodu k pračce).

6.
Jestliže štítek oděvu doporučuje samostatné praní, řiďte se vždy těmito pokyny.

Jak správně naplnit pračku?

Nedoporučuje se vkládat prádlo do pračky příliš neuspořádaně, mohlo by se zamotat do sebe a vytvořit velký uzel. To pak může mít nepříjemné důsledky včetně možného poškození pračky, neboť buben se bude s těžkým uzlem otáčet jen obtížně. Velké a drobné kusy prádla by měly být vkládány střídavě. Neměli byste používat nadměrné množství pracího prostředku, neboť se tím zhoršuje kvalita praní a dochází k poškozování oděvů i pračky. V pračce nepoužívejte bělidla obsahující chlor, protože chlor poškozuje části pračky. Aby se při praní netrhaly z oděvů knoflíky, je třeba oděvy nejprve zapnout a pak obrátit naruby.

Co by mělo následovat po praní?

Po vyprání je třeba oděvy vymáchat. Při ručním máchání neždímejte prádlo z umělých vláken nebo z hedvábí. Stačí je jen lehce vymačkat [vytlačit z nich vodu]. Bavlněné a lněné prádlo by mělo být nejprve vymácháno v teplé změkčené vodě, aby se úplně rozpustily zbytky pracího prostředku, pak podruhé a potřetí v teplé vodě a nakonec ve studené vodě. Vlněné oděvy by se měly máchat pouze v teplé vodě. Při máchání vlněných oděvů by teplota vody neměla překročit 40 stupňů. Vlněné věci by se neměly ždímat, voda by se z nich měla jen jemně vymačkat.

Při použití automatické pračky doporučujeme ihned po vyprání prádlo z pračky vyjmout a usušit, aby se předešlo zmačkání a vzniku nepříjemného zápachu v důsledku vlhkosti. Prádlo se pak bude i snadněji žehlit.

Tipy pro sušení a žehlení prádla

Jen velmi málo lidí rádo žehlí...

Nabízíme několik tipů, které vám pomohou zvládnout tuto složitou práci co nejsnadněji.

 

 • Žehlení bude snadnější, použijete-li při praní aviváž.
 • Některé prádlo lze po usušení jen pečlivě složit nebo pověsit na ramínko, aniž by bylo třeba je žehlit.
 • Abyste při žehlení nemuseli tolikrát měnit nastavení žehličky, roztřiďte si prádlo do skupin podle přírodních a umělých vláken.
 • Při změně nastavení žehličky počkejte, nežli se žehlička zahřeje nebo zchladne na požadovanou teplotu.
 • Pokud musíte při žehlení příliš suché prádlo kropit, použijte rozprašovač.
 • Právě vyžehlené oděvy včetně lněných neukládejte ihned do skříně, protože by se mohly zmačkat a ztratit tvar. Oděvy by po vyžehlení měly vychladnout.
 • Prádlo z acetátového hedvábí je třeba vždy žehlit z rubové strany a jen mírně teplou žehličkou. Hedvábné detaily, které je třeba žehlit z lícové strany, se žehlí přes tenký (savý) papír, podložené vlhkým hadříkem.
 • Hedvábné pleteniny je nejlépe vůbec nežehlit. Stačí je napůl vlhké vytáhnout správným směrem a zformovat je tak do správného tvaru.
  Pokud je přesto nutné hedvábnou pleteninu žehlit, je třeba žehlit rubovou stranu nebo žehlit přes tkaninu a ne příliš teplou žehličkou. Přílišné žehlení se nedoporučuje, nežehlete tedy stále stejné místo, než látka, přes kterou žehlíte, zcela vyschne.
 • Žehlit se má jen čisté oblečení, neboť horká žehlička zvýrazní skvrny, a to i takové, které předtím téměř nebyly znatelné.

Péče o barvy a symboly pro praní

Oděvy mohou být citlivé vůči oxidačním bělidlům, která se přidávají do pracích prostředků pro lepší  odstraňování skvrn z bílých a barevných látek. Abyste předešli vyblednutí oděvů během praní, pečlivě prostudujte informace na štítku. Na štítcích oděvů citlivých na bělení je obvykle uvedeno „nebělit“. Pokud si přesto nejste jisti, proveďte před praním jednoduchou zkoušku:

 • Navlhčete malou část záložky nebo vnitřního švu oděvu.
 • Vyžehlete na bílé látce nebo ubrousku.

Pokud se na bílém povrchu objeví barevné skvrny, je Váš oděv z látky, která snadno pouští barvu. Toto oblečení by mělo být práno samostatně.

Pro udržení zářivosti a jasu barev používejte při praní barevného prádla prací prášek nebo gel PALMEX Color.

Potřebuji aviváž?

 Po praní často zaznamenáme, že látka je tužší. Mohlo to způsobit několik faktorů: mechanické působení pračky, tvrdá voda, moderní prací prostředky. Dalším problémem je vznik statické elektřiny na látkách z umělých vláken – tkanina se lepí na tělo a přitahuje částečky prachu.

Povšimněte si rozdílu mezi látkami vypranými bez použití aviváže a s aviváží. Při praní s aviváží:

- vlákna změknou a látka je hebčí;

- prádlo se snadněji žehlí;

- oděvy jsou méně elektrizované a méně přitahují prach.

Při praní bez aviváže se vlákna zacuchávají a oděvy se tak rychleji opotřebovávají.

Společnost Henkel doporučuje používat aviváže Silan.

Jak odstranit skvrny od krve pomocí prášku do pečiva:

 Odstranění skvrn od krve může být velmi obtížné. Existuje však trik, který nám s vyčištěním těchto skvrn může pomoci.

1.
Namočte skvrnu od krve ve studené vodě. Větší skvrny je třeba ponořit do mísy nebo umyvadla.

2.
Pokuste se skvrnu vyčistit co nejdříve pomocí studené vody tak, že skvrnu promnete mezi prsty. Tak odstraníte většinu znečištění.

3.
Dejte pozor, abyste nepoužili teplou vodu. Teplá voda by skvrně umožnila proniknout hlouběji do tkaniny, protože skvrny od krve jsou bílkovinné povahy a teplo by znemožnilo jejich odstranění.

4.
Zasaženou oblast posypte práškem do pečiva a nechte 30 minut ležet.

5.
Jakmile skvrna vybledne, lze oděv běžným způsobem vyprat. Pokud si myslíte, že skvrna není úplně odstraněna, můžete celý postup s práškem do pečiva opakovat nebo před praním přidat do pračky odstraňovač skvrn.